"Ben kafes, sen sarmaşık;
Dolan dolanabildiğin kadar!
"

12 Ağustos 2012 Pazar

JEAN SEBERG demişken :


HAYSİYET CELLATLARI

1938 doğumlu Jean Seberg, Amerikalı sinema yıldızıydı. Genç yaşında, Che Guevara'yı desteklediği için McCarthy döneminin hışmına uğradı; Hollywood'u terk etti; Fransa'ya yerleşti; Fransız Yeni Dalga akımının temsilcisi yönetmenlerle çalıştı.

Ünlü yazar Romain Gary ile evlendi.

Ancak Meksika'da bir film çekimi sırasında genç bir komünist öğrenciye aşık oldu; hamile kaldı. Bebeğini doğurmak istedi.

İşte bu sürece FBI dahil oldu; Amerika'daki solcuları ve siyahi Kara Panterler'i destekleyen Jean Seberg'i gözden düşürmek, itibarsızlaştırmak için kolları sıvadı.

FBI, Seberg'in Kara Panterler üyesi bir zenci teröristen hamile kaldığını bildiren bir mektup kaleme aldı ve bu mektubu kontrolündeki bazı Hollwood dergilerine yolladı. (Bu mektubun aslını www.saintjean.co.uk sitesinden bulabilirsiniz.)

Büyük bir karalama ve iftira kampanyası başlatıldı.

Jean Seberg bu kötü günler sonucu erken doğum yaptı; fakat bebeği ölü doğdu.

Jean Seberg dünya tarihinin en tirajik basın toplantısını gerçekleştirdi; kucağında ölü yavrusuyla basının karşısına çıktı.

Yaşadığı bu olay Seberg'in uzun yıllar tedavi görmesine sebeb oldu; çünkü bebeğinin her ölüm yıldönümünde intihara teşebbüs ediyordu.

Ve sonunda...

8 Eylül 1979'da Paris'te intihar etti...

Bir yıl sonra da eşi ünlü yazar Romain Gary intiharla hayatına son verdi...

1 yorum:

Kibritci Kız dedi ki...

koskoca fbı ın başka işi yokmuymuşşş