"Ben kafes, sen sarmaşık;
Dolan dolanabildiğin kadar!
"

2 Ekim 2012 Salı

Rivayete göre...

 Yasak şarkı olarak da bilinen "Jeanny" Dünya'nın gelmiş geçmiş en etkileyici balladlarından biridir. Şarkı ilk olarak 1984 yılında Falco tarafından seslendirilmiştir. İnsanı derinden etkileyen, tüylerini diken diken eden soundu, Falco'nun olağanüstü içten yorumlayışı ve gerçek bir hikaye üzerine yazılmış sözleriyle 41 kişinin intihar etmesine sebep olan bu şarkı, Papa II. Jean Paul tarafından yasaklanmıştır.

  •      Şarkının bir de ilginç hikayesi var;


"bir mafya üyesi adam jeanny (jennifer) adında bir kadına aşık olur. jeanny' de adamın aşkını geri çevirmez ve birlikte bir hayat sürmeye başlarlar. bir gün evlenmeye karar verdiklerinde jeanny adamın bir mafya üyesi olduğunu öğrenir. ama çok sevdiği için adamdan vaz geçemez. fakat malum mafya mesleğinin içeriği itibariyle jeanny adamın mafyadan ayrılmasını ister. adam da kabul eder ve mafyadan ayrılır. ama mafya bunu kendisine yediremez. adama geri dönmesi gerektiği çağrısında bulunur. adam ise aşkı seçer. bunun üzerine mafya adamdan intikam almaya karar verir. jeanny'i öldürür ve suçu adamın üstüne yıkar. adam ömür boyu hapse mahkum olur. fakat onu ilgilendiren jeanny'nin ölümüdür, onun yokluğudur. ve bir gün hapishanede bu şarkının sözlerini yazar ve intihar eder. kodesinde ölü bulunduğunda yatağının üzerine bıraktığı notta bu şarkının sözleri yazılıdır."
  •      Şarkının bir de ilginç hikayesi var;
     Falco, Jeanny adlı ünlü şarkısında bir kazada ölen sevgilisini ve duyduğu acıyı anlatmaktadır.
    fakat kendisi de bir trafik kazasında hayatını kaybetmiştir işin ilginci...
    Bir rivayete göre de aslında Falco'nun sewgilisi jeanny sübyancı bir sapık tarafından tecavüze uğrayıp öldürülür.
    cesedi bulan falco olduğu için cinayeti onun işlediğine inanılır we falco sewgilisini öldürmekten hüküm giyip hapse girer.
    Jeanny şarkısını da hasipte iken hem sevgilinin ölmesine duyduğu üzüntü hem de herkesin onu katil sanmasına duyduğu üzüntüden ötürü kaleme alır ve hapisten çıktıktan sonra bu şarkıyı seslendirerek 80'ler Almanya'sında inanılmaz bir şöhrete kavuşur.


Hiç yorum yok: